مواد غذایی پروتئین دار چه موادی هستند؟

قبل از اینکه مقاله رو شروع کنیم و درباره ی مواد غذایی صحبت کنیم که پروتئین دارند، باید اول بگوییم که پروتئین ها چه فوایدی برای ما دارند که ما باید از آن ها استفاده کنیم. اولین و شاید مهم ترین دلیل استفاده از پروتئین آن است که این ماده ی مغذی می تواند به ساخت و بازسازی عضلات بدن ما کمک کند. یکی دیگر از فواید استفاده از پروتئین ها کمک به چربی سوزی بدن و البته کم کردن اشتهای فرد است. مواد غذایی پروتئینی فواید بسیار زیاد دیگری هم دارند اما ما فکر می کنیم که همین دو دلیل کافی است تا یک فرد متقاعد به خوردن پروتئین بشود و پرداختن به فواید دیگر را به مقالات علمی و پژوهشی موکول می کنیم. 
در ادامه ی این مقاله بسیاری از مواد خوشمزه و مفید پروتئین دار را برای شما معرفی می کنیم، با ما باشید:

 

مواد غذایی پروتئینی

خرید مواد غذایی پروتئینی از فروشگاه بزرگ استورک

 

1- تخم مرغ

اولین ماده ی غذایی که سرشار از پروتئین است تخم مرغ است. همه ی ما تقریبا تخم مرغ خوردن را دوست داریم و کم و بیش کسی پیدا می شود که از این ماده ی غذایی خوشش نیاید. اما امروز ما به شما می گوییم که چه خوشتان بیاد و چه خوشتان نیاد باید تخم مرغ بخورید تا بدن تان پروتئینی را که لازم دارد بتواند تامین کند. 
صبر کنید!! یکسری تخم مرغ ها هستند که با امگا-3 تقویت شده اند، توصیه ی ما به شما آن است که از این نوع تخم مرغ ها مصرف کنید تا علاوه بر پروتئین، امگا-3 لازم برای بدن تان را هم از همین طریق تامین کنید. 

 

2- شیر

از بچگی همیشه بزرگ ترهای مان تو گوش مان خواندن که بچه جان شیر بخور، شیر خیلی مفیده!! درست هم می گفتند شیر بسیار ماده ی مغذی و البته سرشار از پروتئینی است. اگر شما روزانه یک لیوان شیر مصرف کنید یعنی آن که روزانه 8 گرم پروتئین به بدن تان تزریق کردید و این عالی است. اگر می توانید از شیرهایی تهیه کنید که گاوهای شان به روش ارگانیک تغذیه شده اند، دیگر خیلی عالی است. این شیرها به لحاظ مواد مغذی که دارند، بسیار غنی تر هستند و شما با این کار لطف بیشتری به بدن عزیزتان کرده اید. 

 

مواد پروتئین دار

خرید مواد غذایی پروتئینی از فروشگاه بزرگ استورک

 

3- استیک

حتما شما هم با شنیدن اسم استیک حسابی گرسنه شدید و دلتان خواسته که یک ظرف استیک خوشمزه جلوتان باشد تا میل کنید. واقعیت این است که استیک از آن دسته غذاهای خوشمزه ای است که بین همه ی افراد، از کوچک تا بزرگ، خیلی محبوب است و همه آن را دوست دارند. اتفاق خوب درمورد استیک ها آن است که این ماده ی غذایی خوشمزه علاوه بر طعم عالی فواید بسیار خوبی هم دارد، یکی از این فواید عالی همان بحث حاوی پروتئین بودن آن است. استیک یک غذای کامل و مقوی و البته سرشار از پروتئین است. سعی کنید حتما از این ماده ی مغذی در تغذیه ی ماهیانه تان استفاده کنید. 

 

4- گوشت چرخ کرده

دوست داران محصولات دامی معمولا عاشق گوشت هستند و از خوردن آن نمی توانند صرف نظر کنند. اگر شما هم جز یکی از این انسان ها هستید باید بگوییم که شانس بزرگی آورده اید!! بله تعجب نکنید. گوشت به خصوص گوشت چرخ کرده منبع بسیار خوب پروتئین و البته کراتین است که همان طور که می دانید هردو این ها برای بدن بسیار مفید و مهم هستند. 
پس سعی کنید فرزندان تان را به خوردن گوشت چرخ کرده عادت بدهید. 

 

5- سینه مرغ 

اگر باشگاه رفته باشید یا قصد چاق شدن و لاغر شدن داشته باشید حتما شنیده اید و به شما گفتند که  سینه ی مرغ زیاد بخورید. شاید برای تان این سوال پیش آمده باشد که دلیل این همه اصرار چی است؟ دلیل این موضوع آن است که سینه ی مرغ سرشار از پروتئین است و پروتئین می تواند به شما احساس سیری بدهد و باعث بشود که شما دیگر احساس گرسنگی نکنید و مدام دلتان نخواهد که غذا بخورید. پس، توصیه ی ما به شما آن است که سعی کنید سینه ی مرغ را در سبد خریدتان همیشه داشته باشید. 

 

مواد غذایی پروتئین دار

خرید مواد غذایی پروتئینی از فروشگاه بزرگ استورک

 

6- کنسرو لوبیا

یکی از غذاهای مورد علاقه ی وجترین های عزیز کنسروهای سبزیجات است. یکی از این کنسروهای خوشمزه، کنسرو لوبیا است که فکر می کنم کمتر کسی باشد که از خوردن آن لذت نبرد. اما ججالب است بدانید که در کنار خوشمزگی، کنسرو لوبیا سرشار از پروتئین است و برای سلامتی شما بسیار مفید است.
اگر تندی خور هستید به شما توصیه می کنیم که حتما از کنسروهای لوبیایی که چیلی هستند هم استفاده کنید، مطمئنا خوشتان می آید. 

 

7- ماست (یونانی و چکیده)

ماست چکیده از آن دسته مواد غذایی هایی است که همه ی آدم ها دوست دارند بخورند. اما ماست یونانی را شاید هرکسی هم دوست نداشته باشد چون ترکیبی مثل ترکیب خامه و بستنی یخی یا چیزی شبیه به این را دارد. 

 

8- سویا

سویا از آن دسته مواد غذایی هایی است که کاملا سلیقه ای است و بعضی افراد دوست دارند و بعضی دوست ندارند. اما ما به شما توصیه می کنیم که حتما سویا بخورید و این ماده ی غذایی خوشمزه و مفید را در سبد غذایی تان قرار بدهید. سویا علاوه بر خاصیت های عمومی اش، حاوی مقدار بسیار زیادی پروتئین است که برای بدن بسیار مفید است. 

 

9- نودل

نودل خورهای عزیز باید بدانند که نودل خوردن می تواند فواید بسیار خوبی داشته باشد و بهتر است که جایگزین پاستا بشود، چرا که پخت آن هم راحت تر است و هم خوشمزه تر. به علاوه اینکه سرشار از پروتئین هم هست. پس سعی کنید حتما نودل را هم در سبد غذایی ماهانه تان قرار بدهید. 

 

سخن آخر
پروتئین یکی از مواد غذایی مفید برای بدن انسان است که بایستی حتما روزانه مصرف شود. چند مورد از مهم ترین مواد غذایی پروتئین دار را در این قسمت به شما معرفی کردیم اما مثلما این نوع مواد غذایی فقط به همین چند مورد محدود نمی شود و تعدادشان خیلی بیشتر است. سعی کنید همه ی آن ها را بشناسید و روزانه هم خودتان و هم فرزندان تان از آن ها استفاده کنید. پروتئین یکی از ضروری ترین و مهم ترین مواد مورد نیاز بدن است، آن را فراموش نکنید.


بیشتر بخوانید:

میوه ها و خوراکی های خوشمزه و مفید را بشناسیم!

چرا باید لبنیات بخوریم؟