در مورد چسبها بیشتر بدانیم

یکی از سوالهای جالبی که ممکن هست به ذهن هر کدام از شما رسیده باشد، اینست که ایده ساختن چسب اولین باربه ذهن چه کسی خطور کرد؟ و یا اینکه تاریخچه استفاده از چسب ها مربوط به چه دوره ای بوده است؟ پس با ما همراه شوید واز خواندن این مقاله لذت ببرید.
از گذشته های بسیار دور، ساخت چسب از قیر و صمغ درختان رایج بوده است بطوریکه باستان شناسان زمانیکه در حال مطالعه گورستان های قبایل ماقبل تاریخ بوده اند ظروف شکسته ای را یافته اند که با صمغ درخت به هم چسبانده شده بودند، این ظروف مربوط به 4000 سال قبل از میلاد مسیح بوده است. در گذشته چسبها منشا گیاهی و حیوانی داشتند ولی از قرن نوزدهم با پیدایش صنعت پلیمر،این چسبها از صحنه خارج شدند. امروزه صنعت تولید چسب به صورت چشمگیری رشد و توسعه پیدا کرده است، آن چنان که شاهد مصرف بسیار زیاد چسب در زمینه های مختلف، از یک قوطی ساده گرفته تا یک هواپیمای بوئینگ، هستیم.
 

خرید آنلاین و تکی به قیمت عمده ابزارآلات خرازی از استورک

 

خب باهم ببینیم چسب ها از چه موادی تشکیل شده اند و انواع آن ها کدام هستند؟

 

اجزای تشکیل دهنده چسب ها:

بخش عمده و اصلی اجزا تشکیل دهنده همه چسبها، پلیمر است. چسبها قدرت چسبندگی خود را از پلیمرها می گیرند، پلیمرها در دمای بالا روان شده ودر حلال های مناسب حل می گردند، از این خاصیت به خصوص در چسب های حرارتی استفاده میشود. علاوه بر پلیمر در ساخت چسب، از افزودنی های دیگر مانند مواد پایدار کننده، مواد نرم کننده، مواد تلغیظ کننده و مواد پر کننده معدنی نیز استفاده میشود.

 

انواع چسبها : 

چسبهای اپوکسیدی:
پرکاربردترین نوع چسب ساختمانی هستند که به خوبی به شیشه، فلزات، سرامیک، بتن و پلاستیکهای سخت میچسبند و در مقابل آب، روغن، باز و اسیدهای رقیق مقاوم هستند.  

چسبها ی فنولیک:
این چسب کاربرد صنعتی داشته و برای چسباندن فلزات به کار میرود.

چسبهای آکریلیک:
برای ایجاد اتصلات پر قدرت از این نوع چسب استفاده میشود. بطور کلی از چسباندن سرامیک و فلز و لاستیک گرفته تا اتصال محکم استخوان ها و پوشش های چینی دندان، کاربرد دارد .

چسبهای تراکمی :
این چسبها در صنعت چوب کاربرد دارند.
چسب سیلکونی:
این چسب نرم و مقاوم بوده و برای محیط های مرطوب چون حمام کاربرد دارد.

چسب غیر هوازی :
جایی که اکسیژن نباشد این چسبها سخت میشوند، بنابراین برای درزگیری، محل اتصال چرخ دنده ها و تقویت اتصالات استوانه ای استفاده میشوند.
چسب تماسی :
کاربرد این چسب در روکش های تزئینی و پلاستیک های محکم برای چسباندن به چوب، فلز، تخت و پاشنه کفش است.
چسبهای آبی:
این چسبها که به چسبهای آبکی معروف هستند، با از دست دادن آب سخت میشوند. برای چسباندن کاغذ، منسوجات و مقوا از این چسبها استفاده میشود.
حالا که از انواع چسبها و کاربردهای آن گفتیم بیایید فرض کنیم هنگام استفاده از چسب، دست یا لباس شما به چسب آغشته شود، برای از بین بردن آن چه راهکارهایی دارید؟ آیا از مواد شوینده ها و بهداشتی برای پاک کردن آن استفاده میکنید؟

 

پاک کردن چسب از روی دست: 

در ابتدا به شما توصیه میکنیم هنگام استفاده از چسبها، از دستکش استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید ولی اگر دستتان به چسب مایع آغشته شود، خیلی زود به دست میچسبد و به راحتی جدا نمیشود، یک راه حل ساده اینست که دست خود را با آب گرم و صابون بشویید. گرمی آب باعث نرمی چسب شده و جدا می گردد. استفاده از سرکه نیز میتواند در جدا کردن چسب از پوست شما کمک کننده باشد، به اینصورت که مقداری سرکه را به محلول آب و صابون اضافه کرده و دستتان رابشویید.

 

پاک کردن چسب از روی دست

خرید آنلاین و تکی به قیمت عمده ی مواد شوینده و بهداشتی

 

راه حل دیگر که به شما پیشنهاد میکنیم، استفاده از استون هست ولی مراقب باشید استون در محل زخمی استفاده نشود. همچنین ترکیب روغن زیتون با نمک می توانید چسب را از روی پوست پاک کند.

 

پاک کردن چسب از روی سطوح:

دقت داشته باشید زمانیکه چسب بر روی سطحی  ریخته می شود بسته به جنس سطح، راهکارهای متفاوتی برای پاک کردن چسب وجود دارد. بنابراین قبل از هر کاری جنس سطح مورد نظر خود را بشناسید.
مثلا برای سطوح فلزی و سنگی که به چسب آغشته شده اند اگر بخواهید لکه چسب را از روی آن بردارید، حرارت دادن بوسیله شعله فندک میتواند موثر باشد در حالیکه استفاده از سرکه تنها منجر به خراب شدن سنگ شما خواهد شد. زمانی از سرکه برای پاک کردن چسب از روی سطوح استفاده کنید که مطمین باشید سرکه به سطح زیرین آسیبی نمی زند در اینصورت سرکه  را بر روی پنبه ریخته و سپس بر روی چسب قرار دهید تا کم کم از روی سطح جدا شود. برای از بین بردن لکه چسب نواری از روی دیوار مقداری روغن را به انگشت خود آغشته کرده و سپس بر روی لکه بکشید تا اثر آن محو شود. استفاده از اسپری حشره کش نیز می تواند چسب های 123 را به خوبی پاک کند. 


بخش هیجان انگیز این مقاله را که کاربرد چسب در مواد غذایی هست را از دست ندهید!

 

چسب گوشت را میشناسید؟

چه تصوری خواهید داشت اگر بدانید می توان تکه های کوچک گوشت را به هم چسباند و تکه های بزرگتر درست کرد. امکان دارد شما در رستورانها یک استیک گوشت هوس انگیز پیچیده شده در بیکن را ببینید و متوجه نشوید که این استیک از چسباندن تکه های کوچک درست شده است.

 

چسب غذا

خرید آنلاین و تکی به قیمت عمده ی مواد غذایی

 

چسب گوشت یا ترانس یک نوع آنزیم است که در پروتئین، یک پیوند کوالانسی ایجاد میکند، از انجایی که بافت گوشت فقط از پروتئین هست، به راحتی تحت تاثیر این آنزیم قرار می گیرد.
جالب است بدانید که از این آنزیم برای تولید مواد غذایی فرآوری شده مانند ناگت های مرغ و ماهی، سوسیس و کالباس استفاده میشود. مواد غذایی حاوی چسب گوشت چنانچه به صورت خام یا نیمه خام مصرف شوند ممکن است باعث مسمومیت غذایی گردند. اگر چه از نظر علم  پزشکی ممنوعیتی برای استفاده از چسب گوشت وجود ندارد ولی بهتر است که پروتئینهای طبیعی مانند مرغ و گوشت جایگزین غذاهای فرآوری شده، شوند.

 


با خرید آنلاین از فروشگاه  استورک راحتی را مهمان منزلتان کنید